FAO Nedir Amaçları Nelerdir

FOA, Birleşmiş Milletlere bağlı olarak faaliyet gösteren uzman bir kurumdur. Gıda ve Tarım Örgütünün yabancı dilde kısaltılmışı FOA olarak geçmektedir.

Günümüzde faaliyetlerini dünya üzerindeki açlığa yönelten kurum olarak görülebilir. Gıda güvenliği herkes için yeterli miktarda ulaşılabilmesini hedeflemektedir. Tarihte kuruluşu ve faaliyetleri 1943 yılından itibaren gerçekleşmiştir.

Günümüz ve geleceğimiz kuşakların gıda gereksinimlerinin karşılanması amaçlı olarak çalışmalar yapmaktadır. Çevre kirliliğine sebep vermeden ekonomik, sosyal ve teknik anlamda çalışmalarını yürütmektedir. Günümüze FOA’yı destekleyen bir çok devlet bulunmaktadır. İhtiyacı olan ülkelerin gıda ihtiyaçlarını karşılayan kurumlardandır. Vitamin ve protein anlamda eksiklik yaşanması durumunda da çalışmalarını devam ettirmektedir.

BM dahil olan ülkelerin bir çoğu katım göstermiştir. FOA üyesi 152 devlet faaliyetlerine devam etmektedir. Kendi bütçesi ve destek olan ülkelerden elde ettikleri gelir doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine destek çıkmaktadırlar. Hizmet olarak Roma’da kurulmuş olup çeşitli ülkelerde ofisleri bulunuyor.

Ülkemizde 9 Haziran 1947 yılında faaliyete geçmiştir. 1960 yılında çalışmalarını geliştirerek gıda ve tarım ürünleri üzerine yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.