Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Nedir

Sağlıklı beslenmek denildiğinde akla ilk gelen vücudumuza zarar vermeyen ve vücudumuzu koruyacak türden besinlerin tüketilmesidir. Hayatımızda vazgeçilmezlerimiz olacak olan sağlıklı ve düzenli beslenmek olacaktır. Kaliteli ve düzenli yaşamak ulaşmak için beslenmemize dikkat ederiz. Her gıda tüketilmemelidir, özellikle fast food adında adlandırılan hazır yiyeceklerin tüketimi azaltılmalıdır.

Beslenmemizde ağırlıklı olarak süt ürünleri ve et grubuna giren yiyeceklerden karşılayarak bitki tüketime yönelmeliyiz. Günlük hayatımızda tahıl ürünlerine giren (ekmek, makarna, pirinç) tüketimi minimum seviyede tutulmalıdır. Sağlıklı beslenmek düzen içerisinde tüketilmesi gerektiğidir.

Sağlıklı beslenmek için hazır gıdalar, hamur işlerinden daha çok sulu yemekler meyve sebze tüketimi şeklinde olmalıdır. Sebze yemekleri lezzet vermese dahi sağlığımız için gerekli olduğundan düzenli olarak tüketim yapmamız gerekmektedir. Düzenli beslenmenin getireceği sağlıkla beden sağlığımızı koruyarak hastalıklardan uzak yaşam sürdürebiliriz. Vücudumuz gerekli olan vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ihtiyaçlarını dışarıdan karşılamış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.