Radyasyonun Çevremize Verdiği Zararlar

Radyasyon denildiği zaman aklımıza yaşanan çeşitli facialar gelecektir. İnsanların atomları incelemesi ve geliştirmeleri sonucunda radyasyon keşfedilerek silah amaçlı kullanılır olması sağlanmıştır. Tehlikeli silah olduğu gibi çevresine yaydığı etkiler doğrultusunda insanlarda genetik olarak bozukluklara neden olmaktadır.

Radyoaktif ışınların yayılması sonucunda ortaya alfa, beta ve gama ışınları çıkmaktadır.

Radyasyon yayılan ışıklar doğrultusunda ortaya çıkar. Nükleer enerji santralinde meydana gelen patlama sonucunda Çernobil faciası yaşanmıştır. Gökyüzüne dağılan radyasyon tanecikleri Karadeniz’e kadar yayılmıştır. Bölgede görülen kanser sayısında ciddi bir artış gözlemlenmiştir.

Ülkeler tarafından yok edici silah olarak adlandırılan nükleer bombaların geliştirilmesinde de kullanılmıştır. İnsanların yaşamlarına doğrudan etki yaratmaktadır. Atom bombalarının kullanılmasından dolayı bölgesel olarak halen radyasyon görülmüştür. Hiroşima’ya atılan atom bombası bölgede radyasyon oranının varlığını göstermektedir. Felaket beraberinde yaşamları etkilemektedir. İnsanların etkilenmesi doğrultusunda kalıtsal olarak genlerinde meydana gelen değişiklikler kendilerinden sonar gelen nesillere etki yaratır. Mutasyon (değişim) uğramış insanlar 6 parmaklı veya bitişik doğumlar gözlemlenebilir. İnsanların genlerinde yapılan değişiklikler sonucunda ortaya insana benzer canlıların ortaya çıkmasına sebep oldu.

Çevremizde toprağa karışarak bitkilerin emiliminden dolayı insanlar radyasyon yemesine, solumasına sebep olmaktadır. Atom bombası tarihte birkaç kez kullanılmış ve felaketin bir daha yaşanmaması adına kullanılmamıştır. Tehlikeli olduğu gibi insanların yaşamının son bulmasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir