Yerli Malı Haftası Hakkında Bilgi

Yerli malı haftasının ülkemiz için olan değeri oldukça büyüktür. Kurtuluş Savaşı dönemlerinde kendi ihtiyaçlarımızı karşılayamadığımız gibi askerlerimiz cephelerde aç susuz mücadele etmişlerdir. Mücadele sonunda yerli malı haftası İsmet İnönü sayesine kabul edilmiştir 12 Aralık İsmet İnönü yerli mallarının önemi değinerek halkı üretime davet etmiştir. Her yıl 12-18 Aralık tarihler arasında yerli malı haftası kutlamaları yapılır olmuştur.

Yerli malı haftası 1983 yılında düzenlenmiş olan kanunla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak kabul edilmiştir.

Yerli malı haftasının önemli büyük olarak kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılamamız gerektiğini gösterir. 1929 yılında ekonomik kriz ve savaş zamanlarında yiyecek sıkıntısının yaşanmasından dolayı meydana gelmiştir. Okullarda ve yurtlarda yapılacak olan etkinlikler sayesinde yerli malının önemli vurgulanarak insanlara aşılandırılacaktır. Okullardaki düzenlemeler ülke ekonomisinde önemi katkılarda bulunmuştur. Ülkenin geleceğinin sağlanması adına kendi temel ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğini görüldü. Yerli malı haftası kutlamaları 12 Aralık tarihinde başlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir