Balonların Belli Bir Seviyeye Ulaştıktan Sonra Patlamalarının Nedir

Hepimiz çocukluk yıllarımızda balonlarla oynamışlığımız vardır. Özellikle en güzellikleri uçan balonlar olmaktadır. Onlarla oynamak eğlenceli olduğu gibi hoşumuza giderdi. Balonları gökyüzüne bıraktığımız zaman havalanmaya başlar, belli bir yere kadar ulaşan balonlar aniden göz önünden kaybolur. Devamlı uçacağını düşündüğümüz balonlar ne yazık ki sonsuza kadar gitmiyorlar. Çocukken de merak ettiğimiz balonlar gökyüzünde neden patladıklarının açıklaması fizik ile olmaktadır.

Uçan balonların içinde kullanılan gaz havanın yoğunluğundan daha az olmasından dolayı havalanmaktadır. Havanın yukarı çıkması ile basınç ve yoğunluğu artış gösterir. Zirvelere kadar ulaşan balon bir noktadan sonra patlama gerçekleşir. Yükseğe çıkması ile havanın yetersiz kalması sonucunda olur.

Yükseklerde hava yoğunluğu az olup hava basıncının azlığından kaynaklanır. Dış basıncın azalması ile birlikte balonlara baskı uygulanarak patlamasına neden olur. Balonlar yükseklere çıkıldığı zaman basınç uygulaması sonucunda olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir