Orman Haftası İle İlgili Yazı

Orman Haftası 21-26 Mart

Ormanlar dünyamızın ciğerleridir. Atmosferdeki oksijen ve karbondioksit dengesini sağlarlar. Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan oksijen ormanlardan karşılanır. Canlılara ev sahipliği yapar. İçinde milyonlarca canlı yaşamını sürdürmektedir. Canlıların temel ihtiyacı olan beslenmenin büyük kısmı ormanlardaki bitki türlerinden sağlanır. Canlılar için ekosistemin oluşması ormanlar sayesinde sağlanmıştır. Canlı yaşamı varsa o bölgede ekosistem varlığını sürdürmüştür.

Ormanların korunması canlı yaşamı için çok önemlidir. Yok olması sonucunda atmosferdeki karbondioksit oranı her geçen gün artar. Canlı yaşamı zamanla azalır yok olma noktasına gelir. Oksijenin olmaması canlı türlerinin yok olmasına sebep olmaktadır. Barınma, beslenme, yaşam alanı gibi ihtiyaçları karşılamaktadır.

İnsanlar için yaşamsal alan sunmaktadır. Güzel bir günde piknik yapmak için ormanlara gideriz. Ağaçların gölgesinde temiz havada kendimize geliriz. Ormanlar ruhsal olarak insanları huzura kavuşturmaktadır. Ormanlarla ne kadar iç içe olursak kendimizi o kadar iyi hissederiz. Doğal güzelliklerimizi içinde barındıran ormanlar dünyamızın yaşanabilir olmasını sağlar.

Orman haftası her yıl 21-26 Mart tarihlerinde hatırlanır. Sahip olduklarımızın değerini bilerek çok daha modern bir dünyanın içinde olabiliriz. Ormanlarımızın değerini bilirsek zarar görmelerinin de önüne geçeriz. Ormanlar asla reddedemeyeceğimiz geleceğimizdir. Yakılıp yok olması yerine yeni fidanlar dikilerek dünyamız çok daha güzel bir yer olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir