Kalıtım Nedir Kısaca

Kalıtım, canlıların sahip oldukları fiziksel ve ruhsal özelliklerin genler yoluyla sonraki nesillere taşınmasıdır. Canlı türleri nesillerinin devamlılığını sağlarken anne ve babadan gelen kalıtsal özellikle yeni canlının fiziksel ve ruhsal olarak karakterini belirler. Her canlıda görülen özelliklerden biridir. Anne ve babanın genetik olarak özellikleri yeni bir canlının özelliklerini gösterir.

İnsanlar, hayvanlar, bitkiler, böcekler, sürüngenler, denizde yaşayan bütün hayvanlar çoğalırlar. İçgüdüsel olarak canlıların nesillerini devam ettirmeleri gerekmekte. Dişi ve erkek bazen çiftleşmeden yumurtlama ile canlılarda gelmektedir. Her canlı anne ve babasının kalıtsal özelliklerini alarak nesillerini devam ettirirler.

Kalıtım anne ve babadan gelen genler sonucunda gerçekleşir. Çevrenin yeni doğacak olan canlı üzerinde etkisi olmaz. Dişi ve erkek kromozomlar gelecek nesilleri oluşturur. Kalıtım sayesinde genetik transferleri sağlanır. Kalıtımda farklılıklar görünmez, bir köpekten dünyaya gelen kediye şahit olmadığımız gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir