İbadet Çeşitleri Nelerdir (Mali, Bedeni)

İbadet, yaratıcımız olan Allah’a şükürlerimizi sunmak için yaptığımız eylemdir. Allah ile kul arasında olur. Bir başkasına göstermek için yapılmaz sadece Allah’ın rızasını kazanmak için yapılı. İbadet bir çok şekilde yapılabilir. Bu bedeni ve mali olarak ibadetlerden oluşur. Kur’an-ı Kerim’de belirtilen ayetler esas alınarak ibadetin hangi şekillerde yapıldığı anlatılır.

İbadet şekli üç başlıkta incelenir. Bedenle yapılan ibadetler, malla yapılan ibadetler, hem beden hem malla yapılan ibadet olarak üçe ayrılmıştır. İbadet kul olmanın vazifelerinden biridir. Sahip olduklarımız, yaşamımız, geleceğimiz için ibadet ederiz.

İbadet çeşitleri
Bedeni ibadet
Mali ibadet
Hem bedeni hem mali ibadet

Bedeni ibadetler
Bedenen yapılmış olan ibadetlere denir. Namaz kılmak, oruç tutmak, zikir çekmek bedeni ibadet sayılır. Bedeni ibadetini yerine getiremeyen kullar ise kendi yerine bir başkasına maddi olarak destek çıkarak muaf sayılır. Oruç zamanında özellikle oruç tutamayan kişiler ibadetlerini fidye vererek yaparlar.

Mali ibadetler
Mal ve mülk ile alakalı olan ibadettir. Zekat vermek, sadaka, kurban kesmek, hacca gitmek mali ile alakalıdır. Bir kişi zekatını verdiği takdirde mali ibadet gerçekleştirmiş olur.

Hem bedeni hem mali ibadetler
Maddi gücü yetenler türbelere gidebilir, peygamberimiz doğduğu toprakları ziyaret edebilir. İsteyenler hacca giderek kurban kesebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.