Yerli Malı Haftası İle İlgili Yazı

Yatırım ve Türk Malları Haftası (12-18 Aralık)

Yerli Malı haftasını okullarda düzenlenen etkinliklerle tanıdık. Kullandığımız eşyaların bir çoğu yurtdışından gelmektedir. Eşya ve araçları almak için global para birimini kullanırız. Doviz olarak bildiğimiz yabancı paralarla alışveriş yaparız. Yurtdışından her aldığımız ürün ülkemizin ekonomik olarak kaybına sebep olmaktadır. Üretip yurtdışına satarak ülkemizi kalkındırmamız gerekirken tam tersi hareket edilmemeli. Yerli mallar ülkemizde üretilen ürünlere denir. Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası düzenlenerek yerli malın önemi anlatılmaktadır.

Yerli malları kullanarak, ülkemize ekonomik olarak destek çıkmış oluruz. Yeni iş imkanları yaratılır bizde ülkemizin kalkınmasının bir parçası haline geliriz. Fabrikalarda çalışan insanlarımız için daha çok aş demektir. Yeni iş alanlarının olması ülkenin ilerlemesine yardımcıdır. Böylece ülkemiz kalkınarak hızla dünya ülkelerinden biri haline gelir.

Üretim alanında kalitemizi arttırmamız yurtdışına ürün göndermemiz demektir. Mallar ve araçları yurtdışına satarak ülkemiz daha refah bir hal alabilir. Yerli Malı Haftasının kurulması Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisi ile olmuştur. Yerli malının önemini milli mücadele döneminde ve ülkenin gelişmesi için gerekli olduğunu anlamıştır. Üretime daima destek olarak yerli malının hızla yaygınlaşması sağlanmıştır.

Yerli malı haftası aynı zamanda tutumlu olmayı gerektirir. İhtiyaçlarımızı karşılarken ülkemizde üretilen ürünlere yönelmeliyiz. Ülkemiz ve geleceğimiz için yerli malı her zaman kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir