Nezahat Onbaşı Hayatı Kısaca

Nezahat Onbaşı, babası Hafız Halid Bey 70. Alay komutanıydı. Eşini kaybedince kızını yanında askeriyeye getirmişti. Henüz 8 yaşında olan Nezahat askerlerle beraber büyümüştür. 12 yaşına geldiğinde at binmesi ve silah kullanmasını öğrenir. Alay İzmit’e nakledildiğinde buraya eğitimlere katılmıştır. Onbaşılık rütbesi verilmiştir.

Aldığı eğitim doğrultusunda babası ile beraber cephelerde savaşlara katılmıştır. Söylentilere göre 100’ü aşkın düşman askeri öldürdüğünden bahsedilir. Nezahat Onbaşı 1921 senesinde 30 Ocak günü Cumhuriyetin ilanından sonra istiklal madalyası almaya hak kazanmıştır. Cumhuriyet tarihinde ilk istiklal madalyası alan kadın olarak tarihe geçmiştir.

Emin Bey, Bursa milletvekili olarak Nezahat Onbaşının İstiklal Madalyası alması için öneride bulunmuştur. TBMM tarafından yaptığı fedakarlıklardan dolayı öneri kabul edilmiştir. Kurtuluş Savaşı devam etmesinden dolayı istiklal madalyası verilememiştir ancak 65 sene sonra Meclis tarafından Şükran belgesi ile ödüllendirilmiştir. 78 yaşında ödülünü almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir