Nesli Tükenmekte Olan Canlıları Korumak İçin Neler Yapılabilir

Dünyamızda bulunan canlı türleri ekosistemin bir parçasıdır. Her canlı geleceğe mirastır. Nesli tükenen canlılar gelecekte hiç görülmeyecek, bilinmeyecek ve tanınmayacaktır. Geleceğe bırakacağımız miras dünyamızdaki canlı türlerini korumaktan geçer. Nesli tükenen canlıları korumak için üzerimize düşenleri yerine getirmeliyiz. Devletler canlı türlerini korumak için çeşitli kanunlar çıkartarak koruma altına alıyorlar.

Küresel ısınma ile canlıların yaşam alanları gün geçtikçe değişime uğramakta. Göç etmek zorunda kalan veya ölmenin eşiğine geliyorlar. Çevre sorunları azaltılarak daha temiz alanlar oluşturulmalı. Küresel ısınma iklim değişikliği, buzullardaki erimeyi, yanlış tarım uygulamaları ve çevre kirliliği sorunlar yaratmaktadır. Çevrenin temiz tutulması ve küresel ısınmanın önlenmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Tükenmekte olan hayvanları avlamak, yakalamak, ticari amaçlı kullanmanın cezası caydırıcı olmalıdır. Cezaların hafif kalmasından ötürü avcılıklar, ticaret durmaksızın devam ediyor. Devlet tarafından koruma alanları yapılarak hayvanlar koruma altına alınıp çiftleştirilmesi gerekmektedir. Dünyada eşi benzeri olmayan tek kalmış nice canlı türleri vardır.

Nesli tükenmekte olan hayvanların ticareti yapılıyorsa yetkililere bildirerek şikayet ederek korumuş oluruz. Hayvanlardan elde edilen ayakkabı, elbise, eşyalardan uzak durmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.