Mustafa Kemal İttihat ve Terakki Cemiyetinden Neden Ayrılmıştır

İttihat ve Terakki cemiyetlerin kurulmasının ardından Atatürk ikisinden de ayrılmıştır. Kuruluş amaçları doğrultusunda hareket etmeyen partilerden zaman içinde ayrılmıştır. Askeri ve siyasi işlerin birbirlerine karıştırılır olması kendisini etkileyeceği düşüncesiyle bırakmıştır.

İki cemiyetin kuruluş amaçlarının dışında çıkası sonucunda askeri görüşüne ters gelmesi sonucunda ayrılık kararı alır. Bu nedenden dolayı Mustafa Kemal Atatürk’ün ittihat ve terakki cemiyeti başta olarak bağlarını kopardı. Askerlik hayatına yönelerek sorunlarını aşmışlardır.

Cemiyetler amaçlarını değiştirdiklerinden dolayı parçalanarak iç işleri karışmıştır. Mustafa Kemal cemiyetin durumunu görünce partilerin askeri işlere karımaması gerektiği düşüncesini savunmuştur.

İttihat ve terakki partisinden ayrılmasının bir nedeni ise 2. meşrutiyet sonrası yenileşme hareketinin yeterli olduğu düşüncesi olmuştur. Mustafa Kemal için yenileşmenin gerekli olduğu görülmüştür. Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşılması için gerekli olduğunu düşünmüştür. Ülkenin bulunduğu noktadan yükselişe geçerek saygın uluslar haline gelmesi beklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir