Tarımın İnsan Hayatındaki Önemi

Tarım geçmişten günümüze insan hayatında önemli yere sahiptir. Ülke topraklarının değerlendirerek ekonomik anlamda katkı sağlayabilmesi için ekilip biçilmesi gerekir. Verimli toprakların sağlıklı ve doğal ürünler yetiştirilmesi için koruma altına alınması gerekiyor. Verimli toprakların bozulmaması için çeşitli kimyasal maddeler kullanılmamalıdır.

Geçmişten günümüze insanlar çeşitli tarımsal faaliyetlerde bulunmuşlardır. Tarıma elverişli topraklara sahip olunmasını sağlamaktadır. Su kaynaklarının olduğu alanlar tarıma daha elverişli görülmüştür. İnsanlar kendilerine yerleşim yeri olarak seçerek Anadolu bölgesindeki topraklarda yaşamayı tercih etmişlerdir.

Beslenme ihtiyaçlarının giderilmesi için tarım alanlarının arttırılarak çeşitli ürünlerin yetiştirilmesi gerekmiştir. İnsanlar farklı topraklarda ve bitki örtüsünde ürünleri yetiştirmişlerdir. Tarım faaliyetlerinin yapılması için ihtiyaçtan fazlası olması gerekerek, ihtiyaç fazlası satılıp ekonomik destek sağlanabilir.

Tarımın insan hayatında bir çok faydası vardır. Çalışmalar insanları rahatlattığı gibi sinirini ve stresini alır. İlk yapılmaya başlandığı zaman tohumların atıldığı yerlerin yeşererek yeni bitkiler verdiği fark edilmiştir. İnsanlar tarafından bitkilerin tohumları toplanarak çeşitli şekillerde faydalanılır olmuştur. Kolaylıkla üretim yapılmış olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.