Mikroskobun Tarihsel Gelişimi

Yeryüzündeki canlıların bir kısmının gözle görebiliriz, birde gözle görülmeyen canlılar vardır. Gözle göremediğimiz canlıları incelemek için çeşitli araç gereçlerden yararlanırız. Gözle görülmeyen canlıların diğer adı da mikroorganizmalardır. Mikroorganizma canlıların gözle görülmesi için mikroskop kullanırız. Eski zamanlardan günümüze kadar kullanılmıştır. Günümüzde çok daha gelişmiş mikroskoplar kullanılmaktadır. Mikroskopun tarihsel gelişimini yazımızın devamın da okuyabilirsiniz.

Mikroskopun icadı Hollandalı Zacharias Jenssen’e aittir. Teleskop mikroskoptan daha önce bulunmuş gökbiliminde kullanılmaktaydı. Bozulan teleskopu tamir ederken cisimleri büyüttüğünün farkına varmıştır. Mikroskop cisimleri 2000 defa büyüttüğünü Galileo tarafından keşfedilmiştir. Mikroskopun icadı ile gözle görülmeyen canlı varlıkların incelenmesi sağlanmıştır. Bir çok hastalığın sebebi keşfedilerek tedavisi geliştirilmiştir.

Mikroskop hastalıkların tanınması, tedavisinde, operatörler tarafından kulak, göz ve burun hastalıklarında kullanılmaktadır. Elektronik mühendisliğinde araç gerek işlerinde, laboratuvarlar da kullanılmaktadır. Bitki ve hayvan hücrelerinin incelenmesinde petroloji ve metalürji dallarında kullanılır. Kayalar ve metallerin incelenmesinde mikroskoplar kullanılır. Günlük hayatın bir çok alanında kullanılır hale gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir