Erdemli Davranış Ne Anlama Gelir

Erdemli olmak kişinin sahip olduğu özellikleri kapsar. Yiğit, doğru, dürüst, bilgi sahibi, güvenilir, kararlı, cesaret, ölçülü ve dengeli olan biri erdemli biridir. Toplum tarafından doğru kabul edilen güzel ve iyi davranışlar gösterirler. Sahip oldukları ahlak ile insanlara örnek olurlar. Sergiledikleri davranışlar ile örnek kişilerdir. Yardıma muhtaç olan insanlara yardım eli uzatan, kötülük yapan kişilerin karşısında olan, kalp kırmayan, gönül yapan davranışlardır.

Erdemli olmanın taşıdığı özellikler doğrultusunda hareket etmek erdemli davranışa örnektir. Olaylar karşısında nasıl davrandığımız bizim erdemli olup olmadığımızı gösterir. Sahip olduğumuz karakteristik özellikler erdemli olmamızı sağlar.

Erdemli davranışa sahip kişi kısaca güzel ahlaklı kişidir. Güzel ahlakın getirdiği dürüstlük, güvenilirlik, alın teri ile para kazanan, insanlara faydalı davranışlarda bulunan kişiler. Fakirlere uzatılan yardım eli ne kadar erdemli olduğunu gösterir. Yaşlılara hürmet etmekte erdemli davranışlardan biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir