Marketten Ürün Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Birey olarak temel beslenme ihtiyacımızı karşılamak adına marketlere alışverişe gideriz. Bilinçli tüketici olmak her zaman bütçemizi ve sağlığımızı korumaktan yanadır. Herkesin bilinçlenmesi durumunda alışverişlerini çok daha doğru şekilde yapmalarına imkan verir. Küçük ya da büyük alışverişlerimizde bilinçli tüketici olarak devamlılığını getirebiliriz.

Aldığımız ürüne ihtiyacımız olup olmadığını kendimize sormalıyız. Örneğin 0,5 kg’lık yoğurt ihtiyacımıza karşılık 5 kg’lık yoğurt alınmamalı. Evimizde tuttuğumuz zaman bozulmaya başlayacaktır.

Ürünün üretim ve son kullanma tarihini kontrol edin. Zehirlenme durumlarının yaşanmaması için dikkat edilmeli. Bazı ürünlerin son tüketim tarihleri çok daha yakın olabiliyor. Alacağınız tavuk birkaç gün içinde tüketilmesi yazabilir. Son kullanma tarihi geçen ürünleri hiçbir şekilde almamalıyız. Kasa görevlisine bildirilerek hatalarını belirtmeliyiz.

Paketi ya da kapağı açılmış ürünlerden uzak durulmalıdır. Hava almasıyla tazeliği bozularak artık sağlığa zararlı hale gelebilir.

Marka ve kalite araştırılması yapılmalı. Her satılan ürün güvenilir olmayabilir. Bilindik markalara yönelmek gerekiyor, çok kalitesiz olan ürünlere çeşitli katkı maddeleri de katabiliyorlar. Sahte mal satışları gibi 3 5 liraya 1 kg bal verenler oluyor. Sağlığımızı tehdit ederler.

Alışveriş sonucunda fişimizi mutlaka alalım. Üründe bozukluk fark edildiği takdirde değiştirebilelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir