Mantarların İnsan Yaşamındaki Önemi Nedir

Mantar latincesi fungus olan toprakta ve nemli yerlerde yetişen bir besin kaynağıdır. Mantarlar bazı ülkelerin yemeklerinde yoğun olarak kullanılırlar( Çin, Kore, Avrupa ve Japonya). Tahmini 1.500.000 mantar çeşidi olmasına rağmen çoğu yenilebilir mantar marketlerde satılır ve mantar çiftliklerinde yetiştirlir. Tarım sektöründe önemli bir yeri vardır, tadı et ve sebzenin arası olarak tanımlanır.

Mantarlar düşük kalorili bir yiyecek çeşididir. Mantar muhteşem bir B vitamini ve insan vücuduna gerekli olan mineraller, selenyum, bakır, fosfor,potasyum yönünden çok zengindir. Günlük 100 gr. kadar tüketilmesi insan metabolizmasını muhteşem bir şekilde canlandıracak gerekli minerallerin sağlar. Taze mantarlar bolca d vitaminide vardır ve böylece mantar cilde ve iskelet yapısınada katkı sağlar.

Mantarın zehirli türlerinden bazıları antibiyortik ve antivirüs, parazit karşıtı ve şeker hastalığına karşıda kullanılır. Diğer kullanım alanları ipek renklendirme ve ateş fitili yapımıdır. İnsanlar için yiyecek, tıp ve giyim alanlarında kullanılabilen bu süper doğal bitki ön planda olmasada, faydalı ve doğada bolca bulunabilen bir kaynaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir