Ulaşım Araçlarının Geçmişten Günümüze Gelişimi

Geçmişten günümüze bakıldığında çok sayıda ulaşım araçlarının kullanıldığı gözlenmektedir. Ulaşım araçlarının gelişimi buhar motorunun gelişmesiyle başlamıştır. Buhar gücünden faydalanılarak uzun mesafe gidilen araçlar geliştirilmeye çalışılmıştır. Daha sonra içten yanmalı motorlar keşfedildi. Ve daha sonra da gelişmiş teknoloji ile günümüzde kullandığımız ulaşım araçları geliştirilmiştir.

Arabalar milattan önceki dönemlerde tekerleğin ve kızakların bulunmasıyla üretilmeye başlanmıştır. Ortaya çıktığı tarih milattan önce 3000’ li yıllar olduğu düşünülmektedir. İlk çağ kavimleri genelde savaş için araç yaparlardı, bu araçların üstü ve arkası tamamen açıktı. Hayvan gücünden faydalanılacağı anlaşılınca atları kullanılarak faytonlar yapılmıştır. 1800’ lü yıllarda içten yanmalı motorların geliştirilmesiyle günümüzde ki konforlu araçlar yapılmıştır. İleri ki yıllarda daha konforlu ve teknolojik araçların yapılması planlanmaktadır. Bu planlar arasında uçan ve yüzen araçlar da bulunmaktadır.

Minibüsler icat edilmeden önce toplu taşıma araçları olarak öküzler kullanılmaktaydı. 1800’ lü yıllardan sonra gelişen araçlar ile ihtiyacı artan minibüsler üretilmiştir. Çağımızda en çok kullanılan ulaşım araçları minibüslerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir