Kurtuluş Savaşı Ne Zaman Başladı ve Ne Zaman Bitti

Hasta adam olarak görülen Osmanlı Devleti zaman içerisinde işgal altına alınmış yabancı ülkeler tarafından işgal altındaydı. Kurtuluş Savaşı, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla başlamıştır. Milli birlik ve beraberlik ile hareket edilerek ülkenin işgalden kurtulması için mücadele verilmiştir. Lozan antlaşmasıyla son bulmuştur.

Ülkenin işgali altında olmasıyla, Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla başladı – 24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Antlaşmasının imzalanması sonucunda sona erdi.

Ülke düşman işgalinden kurtarılarak bağımsızlığın sağlanması amaçlanmıştır. Osmanlı hükümeti görevini yerine getiremediği gibi milletin haklarını yok saymaktaydı. Halk açlık ve sefalet içerisinde yaşarken saray halkı lüks yaşam sürdürmekteydi. Ülke git gide işgal altında kalarak toprakları yabancı ülkeler tarafından bölüşülmekteydi. Tekrar bağımsızlığına kavuşması için Osmanlı devletinin ortadan kalkması ve ülke topraklarının işgalden kurtarılması gerekmekteydi. Düzenlenen kongreler sayesinde halk bilinçlendirilir. Milli mücadele katılmaları istenir ve büyük destek alınır. Kurulan ordular sayesinde işgalci birlikler ülkeden gönderilmişlerdir. Savaşın son bulması ise tarafların Lozan’da aynı masaya oturarak yaptıkları antlaşma sonucunda bitmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.