Küresel Isınma İle İlgili Kompozisyon

Küresel ısınma günümüzde önemli sorun teşkil etmektedir. İnsanların çevrelerine karşı duyarsız kalma durumlarında ortaya çıkmıştır. Kullanılan çeşitli gazlı maddeler atmosfere yayılarak sera etkisini arttırıp küresel anlamda ısınma meydana getirir. Tüm canlılar küresel ısınmadan olumsuz şekilde etkilenir. Önlemlerin alınması insanlığı ve canlı türünün geleceği için önemlidir.

Teknolojinin gelişmesi ile sanayileşme alanında büyük atılımların olmasına bağlı olarak artış gösterir. Sanayi bölgelerinde havaya yayılan gazlar atmosferi ve çevredeki canlıları etkilemektedir. Asit yağmuruna dönüşmesi sonucunda bitki örtüsünün yanı sıra canlılarda zarar görür. Doğa kendi vazifesini yerine getiremediğinden dolayı artık ozon tabakasını tehdit eden unsurlar oluşur. Zaman içinde ozon tabakasının bozulması delinmesine neden olur. Havalar eskisine göre daha çok ısınarak soğumaktadır. Soğuma ve ısınmadan dolayı canlılar yeryüzünde yaşamlarına devam ederler. Kutupların etkilenmesi büyük buz kütlelerin eriyerek yeryüzündeki su oranında artışa sebep olur.

Atmosfere yayılan az miktarda gaz dahi geleceğimizi tehdit eder. Sanayileşme olmadığı dönemlerde doğanın dengesi düzenli olurken günümüzde çeşitli doğa felaketlerinde artış görülür. Beklenmedik felaketler insanlığı tehdit eder. Düzeltilmesi geç olduğu takdirde dünyamız yaşaması çok daha zor hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.