Konukseverlik Kompozisyon

Toplumlar arasında misafirlere değer verilmesi sonucunda yeni bir kavramın ortaya çıkması sağlanmıştır. Konuklarımıza karşı gösterdiğimiz anlayış, ağırlama ve iyi niyet doğrultusunda konukseverliliğimizi ön plana çıkartırız. İnsanlar birbirlerine verdiği değerleri evinde veya belli bir yerde ağırladıklarında en içten duyguları ile hizmetlerini sunarlar. Türk toplumunda oldukça değerli olan konukseverlik geçmişten günümüze kadar taşınmıştır.

Konukseverlik insanların ağırladığı kişileri her bakımdan memnun ederek yardımcı olmaları ile başlamaktadır. Evimize buyur ettiğimiz kişilere her bakımdan rahatlıklarını düşünür, karınları açsa yemek hazırlatır ve onları memnun ederiz. Evimizin baş köşesinde yer alarak misafir 10 bereket ile gelip 9’unu bırakır 1’ini götürür sözünde de olduğu gibi bereket getireceğini düşünürüz. Misafirin yediği içtiği bizim için çok önemlidir. Gerek eskiden insanlar misafir aç olduğunda koyunlarını keserek ikram ediyorlarsa bir o kadarda değerlidir.

Konukları iyi bir şekilde ağırlayan, ihtiyaçlarına göre onları memnun etmeye çalışan kişiler konukseverliliklerini gösterirler. Türk gelenek ve göreneklerinde tarih boyunca konukseverlilik önemli yerde olmuştur. İnsanların hiç kaybetmediği değerlerdendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir