Komşuluk İle İlgili Kompozisyon

Günümüzde komşuluk değerleri hepimiz için önemlidir. Türk toplumunda özellikle komşuya karşı daima hoşgörü gösterilir. Misafirperverlik duygusu insanların atalarından kalan kültürel değerlerden olmaktadır. İyi günde ve kötü günümüzde yanımızda olmaları, zorda kaldığımızda sorunların çözülmesini sağlamaktadır.

Türklerde komşuluk değerleri yükseklerde tutulmaktadır. Atalarımız atasözü ve deyimlerle komşuluğun önemini çeşitli şekillerde aktarmışlardır. Komşuluk kavramı insanların yardımlaşma ve dayanışma penceresinde gösterdikleri değerlerden oluşmaktadır. Komşu komşunun külüne muhtaç olduğunu düşünürsek değer verme ve değer gösterme gibi etkinlikleri olması gerekir. Komşularımıza karşı güler yüzlü anlayışlı ve içten davranış gösteren ulusun çocuklarıyız. Bugün olaylarla karşı karşıya kaldığımızda bize yardım elini ilk komşumuz uzatacaktır.

Ailemizden sonra en büyük değerimiz komşularımız olacaktır. Her gün yüz yüze bakarak birbirimiz ile selamlaşır, başımıza iş geldiğinde sorunlarımızı gideririz. Kötü komşular insanların hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Komşular karşılıklı olarak destek olarak yardımlaşma göstererek önemli bağlar kurmaları sağlanır. Komşularımıza özen göstererek onları kazanmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.