Komşu Köpeği Komşuya Ürümez Anlamı

Atalarımızın eksiden söylediği sözler, günümüze kadar bir şekilde ulaşmıştır. Sözler yerine gelirken çeşitli söylemlerle birlikte ulaşmışlardır. Çeşitli tecrübelere dayanarak, ders verici nasihatler vermektedir. Bir çok durumun ifade edilmesinde atasözü kullanılmakta. Komşu köpeği komşuya üremez sözü eskiden kullanılmış günümüze kadar ulaşan atasözlerindendir.

Başkalarına zarar veren, kötülük yapan biri komşusuna geldiğinde ona zararı dokunmaz. Çevresinde tanımadığı insanlara kötü davranan biri kendisine yakın olan komşusuna zararı olmaz. Mahallede oturduğu insanlarla iyi kötü geçinir. Sıkıntılarını hep birlikte aşar sorunların üstesinden gelirler. Komşularımız ile olan iyi ilişkilerimiz bizi etkilemez. Kötü biri olsa dahi yakın çevresindeki insanlara zararı dokunmaz. Bir insan ne kadar kötü olursa olsun yakın çevresindeki komşularına iyi davranmayabiliyor. İfade etmek için komşu köpeği komşuya üremez sözünü kullanmışlardır.

Etrafında kötü olan biri komşuları ile iyi tavırlar gösterebilir. Komşuluk bağları geliştirilerek birbirleri ile iyi olarak geçinirler. Kötü birisi olsa dahi komşunuz size zarar vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir