Koca Seyit’in Çanakkale Savaşında Yaşadığı İlginç Olay

Tarihin seyrini değiştiren olaylardan biri Çanakkale Savaşı’nda yaşanmıştır. Onbaşı Koca Seyit’i duymayan kimse kalmamıştır. O dönemde gösterdiği üstün gayret ve başarı ile düşman donanmasının kalbi olan geminin batmasına yol açmıştır. Düşmanların yüreklerine korku salarak boğazı geçmelerine engel olmuştur. Yaklaşık 1 yıl süren savaşta üstün kahramanlıklar gösterilmiştir.

İtilaf devletleri boğaza saldırarak İstanbul’u fethetmek ve Rusya’ya yardım götürmek istediler. Çanakkale boğazı son duraklarıydı. Türk ordusu imam dolu göğsü ile boğazda savunmaya geçti. İtilaf devletleri boğazdan son anda geçmek isterken Onbaşı Seyit 275 kilo ağırlığındaki top mermisini kaldırarak topa sürmüştür. Ağır silah yüklü gemiye hedef alarak ateş etti. Tek bir atış hakkı varken tam isabet ettirmesiyle geminin infilak etmesi bir olmuştur. İtilaf devletlerine ait donanma gemileri geri çekilerek boğazdan uzaklaşmışlardır. Çanakkale’de savaşın devamı karada devam etmiştir.

Koca Seyit Onbaşı, Çanakkale savaşından sağ kurtulmuştur. Kendisinin nasıl olur da o kadar ağırlıktaki mermiyi kaldırdıklarını sorduklarında ise Allah’ın lütfu olduğunu söylemiştir. Tekrar kaldırması istendiği takdirde “nasıl kaldırayım” demiştir. Onbaşı Seyit Türk tarihinin seyrini değiştiren kahraman bir Türk evladıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.