Deprem Tatbikatı Yapmak Neden Önemlidir

Deprem, doğal afetler arasında en yıkıcı olan ve yeraltında gerçekleşerek yeryüzüne ulaşmaktadır. Bastığımız yer tabakası hareket ederek yapıların zarar görmesine yol açmaktadır. Deprem sonucunda sağlam olmayan yapılar depremden en ağır şekilde etkilenerek yıkılmaktadır.

Tatbikat acil durum ve afet halinde yapılması planlanan müdahalenin uygunluğu ve yeterliliği için yapılır. Deprem anında kendi ve yakınımızdakilerin can güvenliği için nasıl davranmamız gerektiğini bilmeliyiz. Korunaklı yerlerde bulunmamız binanın yıkılması durumunda dahi hayatta kalmamızı sağlar. Tatbikatlar doğal afetlere karşılık önceden alınan tedbirlerdir. Deprem esnasında panik yapmamızı önleyerek sağlıklı düşünmemizi sağlar. Bilinçlendiğimiz takdirde depremde olası yaralanma ve ölümleri engellemiş oluruz. Tatbikatların yapılma amacı olası durumlarda her şeyin güvenle ve en doğru şekilde yapılmasıdır. Herkes ne yaptığını bildiğinden can kurtarma, can güvenliği, hayatta kalma konuların da üstünlük gösterirler.

Depreme hazırlıklı oluruz. Deprem anında neler yapacağımızı biliriz. İnsanlar depreme hazırlıklı olduğundan dolayı can kaybı azalır. Acil durumlarda toplanma alanlarında güvende oluruz. Deprem bilinci ile tehlikelere karşı kendimizi korumuş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir