Kış Mevsimi Hakkında Kompozisyon

Dört mevsimi yaşayan ülkemizde kış mevsiminin ayrı güzelliği vardır. Soğuk mevsim olarak ülkenin dört bir yanı karlarla kaplanır. Etrafımızı yağmur, kar, kara bulutlar sarar. Yaz mevsimi boyunca yaşanılan güzellikler yerini karla kaplı örtüye bırakır.

Güneş ışınları 21 Aralıktan itibaren Oğlak Dönencesine dik gelmesiyle kuzey yarım kürede kış mevsimi yaşanır. Güney yarım kürede o esnada yaz mevsimi kendisini gösterir. Güneşten gelen ışınlar yatay olarak düştüğünden soğukluk kuzey yarım küreyi kaplar. 22 Aralık – 21 Mart tarihleri arasında soğuğu yaşarız. Gündüzler kısalır, geceler daha uzun olur. Hava sıcaklıkları eksinin altına düşer. Ülkemiz yağışlar yağmur ve kar halinde devam eder. Doğu bölgelerimiz çok daha soğuğu hissederken batı bölgelerinde ilkbahar mevsimi dahi yaşanır. Meyve ve sebze yetiştiriciliği azalırken doğanın bize verdiği besinlerden faydalanarak daha sağlıklı yaşama kavşuruz.

Her mevsimin kendi güzelliği vardır. Tabiatın bir düzenli olduğu gibi içinde yaşadığımız dünyaya uyum göstermeliyiz. Bize sunulan güzelliklerin değerini bilmeliyiz. Kış mevsiminin de hayatımıza kattığı güzellikler saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Hepsini bilmeli, görmeli ve kabul edersek hayatımıza güzellikler katabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir