Kimlik Bilgilerim Çalındı Ne Yapmalıyım

Bilgisayar korsanları tarafından vatandaşların kimlik bilgilerinin çalındı haberi olay yarattı. İddialar haber ajanslarından geçerken bir çok yerde son baskı olarak yayınlandı. İddiaların doğruluğu tam belli olmamasına rağmen açıklamalar ardı ardına geliyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ olaya yönelik şu açıklamalarda bulundu.

“Nereden sızdı, nasıl sızdı bilmiyorum, ama rakamlarına baktığınızda Türkiye’deki seçmen sayısına yakın. Nereden, nasıl sızdırıldığının araştırılması lazım. Gerekli adli ve idari boyutu ile başlatıldı.” diye konuştu. Bakan Bozdağ’ın, dün açıkladığı kanun da, bugün Erdoğan tarafından onaylandı. Yeni kanunla kimlik bilgileri çok daha güçlü bir şekilde korunacak.”

Kimlik bilgiler nasıl ele geçirilmiş olabilir?
Kimlik bilgilerimiz nüfus müdürlüklerine, YSK’da, Mernis bilişim sistemlerinde bulunmaktadır. Bilgisayar korsanları tarafından sisteme erişildiği takdirde bilgilerin ele geçirilmesi mümkündür.

Kimlik bilgilerim çalındı ne olur?
Çalınan kimlik bilgileri ile başkalarına kefil olunabilir, kredi çekilebilir, şirket kurulabilir, kayıtlı ikametgah adresleri ortaya çıkabilir. Bunlara ek olarak çeşitli işlemler yapılarak kişinin başına iş açılması mümkündür. Kişi bir şekilde fişlenmiş olarak ortaya çıkmaktadır.

Mernis nedir?
Merkezi nüfus idaresi, İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık işlemlerinin yürütüldüğü Müdürlüktür. 2000 yılında mernis sistemine geçiş yapılarak internet üzerinden erişim sağlanır olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir