Karınca Yuvalarının Ağzı Neden Tek Bir Yöne Bakmaktadır

Karınca yuvalarının ağızlarını incelediğimiz zaman tek bir yöne doğru yapıldıklarını fark edebiliriz. Nerede olursak olalım yuvaların açıları değişse dahi tek bir yönde olduğunun farkına varacağız. Örneğin kış zamanlarında kuzey yönünde esen rüzgar doğrultusuna korunmak amaçlı olarak yuvaların ağızları güneye doğru bakar.

Karıncalar küçük canlılar olmasına rağmen doğa bilgisi olarak ailesini korumak adına dışarıdan gelecek zararlara yönelik yuvalarını yaparlar. Karınca yuvaları kolonilerin yaşaması için uygun olduğundan dolayı bir ailede 50 üzeri karınca bulunur. Bazı karınca kolonileri yuvalarına zarar verilmediği sürece 45 bin aileden oluşması mümkün olabiliyor. Karıncalar yer altından 100 km’lik gibi bir alana yayılmaları mümkündür.

Kışın yağan yağmur ve karların etkisinden korunmak amaçlı yuvalarına girişten sonra U şeklinde tüneller olmaktadır. Su ile kapanması durumunda iç kesimlere suyun basmasının önüne geçilmektedir. Genelde karıncalar yuvalarını sağlamlık sağlamak adına taş tiplerine, bina diplerine, toprağın 5-6 metre altında inşa ederek kışın etkilerinden kendilerini korurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir