Kaburganın Görevleri Nelerdir

Kaburganın Görevi Nedir, Kaburgaların Görevleri Kısaca öğrenerek bizler için ne kadar önemli olduğunu bilerek sahip çıkılması gereklidir. Zarar görmesini engelleyerek iç organlarımızı da korumuş oluruz.

Vücudumuzun göğüs ve sırt kısmımız tamamen kaburgalarımız ile birlikte çevrili olmaktadır. Toplamda 24 tane olup 12si sağ 12si ise sol tarafımızda bulunmaktadır. Omurga kemiğimiz ile birlikte birleşik olmaktadır. Gelişimimizde önemli rol üstlenmektedir. Vücudumuza etkisi ise koruyucu olmasıdır.

Vücudumuzun etrafını tam olarak sarmaktadır. Başlıca görevleri ise kalbimiz, akciğerimiz, karaciğerimiz gibi organlarımızın hepsini korumakla görevlidir. Nefes almamızı sağlamakta dahi görev alırlar. Nefes alımı ile birlikte genişlememizi sağlar. Soluk alıp verirken kaburgalar yukarıya doğru kalkarak akciğerimizin genişlemesine engel olmamaktadır. Havanın dolması sağlanıp nefes alışverişi gerçekleştirilir.

En önemli görevi ise vücudumuz için koruyucu kalkan olmasıdır. Zarar görmesi durumunda iç organlarımız zarar görmesi engellemektedir. Kaburgalarımız olmasaydı vücudumuzda bulunan organlar doğru şekilde durmadığı zarar gelerek büyük zararlar görebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir