İslam Ekonomisi Deyince Ne Anlıyorsunuz

İslam dini günlük hayatımızın dışında ticaret alanında da bize emrettikleri vardır. İslam son ve tek din olmaktır. İslam dininin ekonomisinde faiz haram sayılmış, insanların helal kazanca yönlenmesi istenmiştir. Ticaret ile uğraşan birinin ticaret alanında herhangi hileye bulaşmadan ticaretini yapması istenir. Fırsatçılık yapmadan doğruluk ve dürüstlükten şaşmadan ticareti emreder. İslam dini ekonomisi sömürüye başkasının malına mülküne izin vermemektedir.

Haksız kazanca yer olmayan dinde haramdan uzak durulması buyrulmuştur. İslam emir ve yasakların olan dindir. Kazançların başkasını mağdur etmeden düzenli olması gerektiği vurgulanır. Helal kazanç buyrulduğundan dolayı kimsenin kimseye hakkı geçmez. Yapılan her ticarette alım – satım oranları doğru olmalıdır.

İslam dünyasına bakıldığında ekonomileri genellikle normal düzeyde olduğu görülmektedir. Ticarete haram para karıştırmadan helal ve doğru şekilde ticaretlerini yaparlar. Bazı İslam ülkelerinin ekonomileri kötü dahi olabilir. Helal yoldan para kazanmayı hedeflemektedir. Helal kazanç ve işçinin hakkının tam verilmesi İslam dinini ekonomi temelini oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.