Irmak Kenarına Çeşme Yapılmaz Atasözünün Anlamı

Irmak olan bir yerde çeşme yapılmadığını bilmek gerekir. Marketler zinciri olan bir yerin yanına ufak bir bakkal açıldığı zaman iş yapmayacağını anlatır. İş alanlarında çeşitli fırsatlar elimize geçer ama doğru araştırma yapmak gerekmektedir. Rakip dahi olamayacağınız bir alanda sizden büyük ve güzelleri varken sizin orada bir şeyler yapmanız ölü yatırım olur.

Hali hazırda olan bir yerin yanına bir şeylerin kurulmaması gerektiğini iyi bilmek gerekir. Aynı işi gören bir yerde aynı işten yer açıldığı takdirde yeteri kadar verim alınamayacağını bilmelidir. Hedefler ve hayallerimiz olacaktır, bunlar için uygun alanlar tercih edilerek karar verilmesi gerekli olabilir. Talebin ve ihtiyacın yüksek oranda olan bir yerde yapacağınız işler oldukça verimli, yüksek noktalara ulaşmasında etkilidir. Yüksek kalite ve stoklara sahip olan bir yerin yanında açılacak ilkel mekanlar insanlara verimden daha çok zarar getirecektir. Sahip olunanları kaybetmemize sıkıntı çekmemizin sebeplerinden olmaktadır.

Atalarımızda ırmağın yanına çeşme yapılmaz derken güçlü ve büyük olan bir yerin yanında çeşme gibi küçük dükkanların açılmaması gerektiğini anlatmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.