İlk Uygarlık Dönemi İnsanlarının Kullandıkları Kap Kacaklar Hangi Malzemelerden Yapılmıştır

Uygarlıkların var olduğu zamanlarda kullanılan teknoloji günümüzdeki kadar gelişmemişti. Porselenden yapılmış tabaklar, demir çelikten elde edilen kaşıklar çatal yoktu. Kullanılan kap ve kacakların malzemelerine baktığımızda günümüze nadirde olsa kullanılan maddeyi görüyoruz.

İlk uygarlık dönemlerinde kap kacakların kullanımında kaya ve ağaçlardan yapılıyordu. Zaman içerisinde toprak suyla karıştırılarak çamur haline getirilip şekil verilerek kurutulmaya başlandı. Günümüzde güveç için kullanılan çömlekler dahi bunlardan biridir. Eskiden de insanlar yemeklerini buna benzer yapılarda yapıp hazırlardı.

Zamanla ağaç ve kayalar yontularak şekil verilerek kullanılmıştır. İnsanoğlu tarihi boyunca kap kacakları bir çok malzemeden yapmışlardır. İri yapraklı ağaçların yapraklarını su içmek için kullanmışlardır. Doğanın verdiği nimetlerden çeşit şekillerde faydalanarak kullanmışlardır. Zamanla bakır ve demirin keşfedilmesiyle birlikte günümüzün kap kacaklarını yapar olmuşlardır. Porselenlerle birlikte değişiklik göstererek kullanılan malzemeler farklı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.