İklimle İnsan Yaşamı Arasındaki İlişki Hakkında Neler Söylenebilir

Dünya, güneş etrafında farklı eksenlerde dönüş açısından dolayı iklimler meydana gelir. Bulunduğu yere göre iklimlerde değişiklik olarak havayı da etkilemektedir. Örneğin Afrika’da havalar çok sıcak olduğu zaman Asya kıtasında soğukluk hakimdir. Güneş ışınlarının geliş açısına bağlı olarak değişiklik gösterir. Sıcak yerlerde insanların giyimleri daha ince kıyafetlerden yöne olur, soğuk bölgelerde ise kalın ve soğuk geçirmeyen elbiselere ilgi gösterilmektedir.

Güneş ışınlarının geliş açısı iklimleri etkilediğinden dolayı canlıların yaşamlarına da etki yaratmaktadır. Hayvanlar soğuğun yaklaşmasında göç ederek daha sıcak yerlerde yaşamlarına devam ederler. vücutları iklim değişikliklerine adaptasyon sağlayarak yaşadıkları iklim onların bir parçası olur.

İklimler insanların yaşamlarına etki yaratarak giyimlerinden beslenmelerine kadar her şeyini etkiler. Çalışma alanları ve sosyal yaşamları üzerinde etki yaratmaktadır. İnsanların vücut yapıları bunlara bağlı olarak değişiklik dahi gösterebilir. Tarım alanlarında üretilen sebze ve meyvelerde farklılık gösterir. İhtiyaçlar bakımından kışın daha çok masrafları olurken yazın daha mutlu olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir