Atatürk Kadınlara Neden Seçme ve Seçilme Hakkı Vermiştir

Osmanlı Devleti döneminde kadınlar hep ikinci planda kalarak erkek egemenliği hakimiyet kurmuştur. Hak ettikleri değer verilmediği gibi onların yönetimde söz hakkı bulunmamaktaydı. Kadınların ülkede var oldukları dahi fark ediliyordu. Osmanlı döneminde kadınlar cariye olarak sınıflandırılmış alt sınıf insan olarak kabul edilmiştir. Eşitlik olmadıkları gibi kendi hakları da yoktu.

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti kurması ile kadınların arka planda olmasını kabul etmedi ve onlara çeşitli haklar verdi. Kadın ve erkek eşitliğini savunarak kadınlara başta seçme ve seçilme hakkı verdi. Vatandaşlık ve bireylik kavramlarına kabul edildiler. Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilmesi kadınların özgürlüğü ve eşitliğini sağlamıştır.

Atatürk, Türk kadınına önem verim onlara özgürlüklerini vermiştir. Çeşitli yasal olarak düzenlemeler yaparak günümüzde kadın ve erkek eşitliği aynı durumda olmuştur. Verilen değerler sayesinde kadından milletvekili, polis, amir, belediye başkanı gibi yetkilere sahip olmuşlardır. Siyasi olarak geniş alanda statü kazandı. Kurtuluş savaşında kadınların rolü oldukça büyük olarak vatanın düşman işgalinden kurtulmasında önemli rol üstlendiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir