Hz. Ebubekir Kur’an-ı Kerim’i Neden Kitap Haline Getirmiş Olabilir

İslam dininin kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim’in kitap haline getirilmesinin temel sebepleri olmaktadır. Hz. Ebubekir döneminde kitap haline getirildi. Allah, kitaplardaki yazıların değiştirilmemesi için ezberlenmesini istemiştir. Vahiyler katipler tarafından kayıt altında tutturularak not alınıyordu. Yenisinin ne zaman geleceği bilinmediği için yaşayan insanlar ayetleri ve sureleri ezberliyordu.

Peygamber efendimiz vefat ettikten sonra halifeliğe mazhar kılınan Hz. Ebu Bekir olmuştur. Katiplerine muhafaza ettikleri belgeleri bir araya getirmeleri istedi ve Kuranı Kerim oluşmuştur. Kitap haline getirilerek eksik veya fazla bir şey olmayarak bunlar muhafaza edilmiştir.

Kitap haline getirilmesinin nedenini şöyle açıklayabiliriz; Yemame savaşında yetmiş hafızdan birinin şehit olması sonucunda vahiylerin silinebileceğinden dolayı koruma altına almak için kitap haline getirilmiştir. Kuran’ın kitap haline getirilmesi sayesinde korunduğu gibi hafızlarda bilgilerini tazeleyebilir olmuşlardır. Yaşanacak sorunlara karşı insanların bilgiye ulaşabilecekleri çeşitli imkanları sağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir