Doğal Kaynakların Neden Dikkatli Tüketilmesi Gerekmektedir

Doğal kaynaklar sınırsız olmadığından dolayı yenilenemeyen enerji kaynakları sınıfına girmektedir. Sahip olduklarımız dünya üzerinde belli bir rezerv kadar bulunmaktadır. Oluşumları milyonlarca yıldan dolayı meydana gelmesine rağmen günümüzde halen oluşumları devam ettirilmektedir. Sahip olunanlar yaşadığımız yüzyıl içinde inanılmaz derecede azalmış, gelecek yüzyıl içinde adeta tükenme aşamasına gelecektir.

İnsanlar çevrelerinde olanları ve olabilecekleri görmezlikten gelmektedir. Bilinçsiz şekilde yaşamlarını devam ettirmelerine neden oluruz. İnsanlık tarih boyunca sahip olduklarını her zaman geleceği düşünmekten kullanmıştır. Tükeneceği konusunda bilincinde olmadığı gibi ne zaman bitme aşamasına gelse o zaman telaş içinde olmaktadır. Yaşamak için ihtiyacımız olan temel su dahi yaz aylarında tükenme aşamasına gelerek kapatılmaktadır.

Su kaynaklarının tükenmesine bağlı olarak içme, temizlenme, yıkama gibi çeşitli alanlarda ihtiyaçlarımızı karşılayamaz oluruz. Günümüzde dahi temiz su kaynaklarına muhtaç onlarca ülke, milyonlarca insan olmaktadır.

Doğanın belli bir eko sistemi bulunup bozulmasına bağlı olarak kaynakların tüketiminin çok daha hızlı gerçekleşeceğini göstermektedir. Suyun yanı sıra iklimin, bitki örtüsünün, canlı çeşitliliğinin de kapsanması sonucunda oluşmaktadır. Doğada yaşayan hayvanların, ormanların yok olmasına bağlı olarak tabiatın düzeni bozularak istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır. Sahip olduklarımızın değerini bilmeli ve korunmamız gerekmektedir. Bugün biz sorun yaşamasak dahi gelecekte çocuklarımız sıkıntı içinde olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir