Hindistan Nüfus Özellikleri

Hindistanın Nüfusu Hakkında Bilgi, Hindistanın Coğrafi Özellikleri

Hindistan Cumhuriyeti Güney Asya kıtasında yer allan dünyanın en büyük yedinci coğrafi bölgeye sahiptir. Dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Nüfusu 2014 yılının tahmini rakamı olarak 1.195 milyar kişi olduğu düşünülüyor. Yüzölçümü olarak küçük ama hızlı şekilde nüfusunda artış sağlandığı görülüyor. Hindistan’ın güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Benga Körfezi bulunuyor.

Çin ile birlikte dünya nüfusuna yetişiyorlar. 1 milyarın üstünde olan iki ülke Çin ve Hindistan’dır. Hindistan’ın nüfus politikası getirmemesi sonucunda nüfusta hızlı artış olduğu görülüyor. Kayıt dışı doğumlarla milyonlarca kişi halen sayımda kaydı bulunmamaktadır. Dünyanın en kalabalık ülkesi olması bekleniliyor.

Nüfus dağılımı dengesiz olduğundan dolayı çöller en seyrek olduğu yerlerdir. Kalabalık olan yerler Pencap, Ganj Ovası, Ahmedebat, Bombay, Hint Yarımadasının güneyine insanlar yoğun şekilde yerleşmiştir. Yıl boyunca sıcaklardan dolayı insanlar gölgelikte zamanlarını geçirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir