Gözaltı Süresi Ne Kadar

Gözaltında Kalma Süresi Kaç Gün, Nezarette Kalma Süresi Ne Kadar

Yasalar tarafından emniyet müdürlüklerine yapılan düzenlemeler sayesinde araştırma yapmak için süre verilir. Bu süre zarfında sorgu, araştırma, bilgi edinme ve kişi hakkında herhangi bir suçluluk durumu bulunmadığı takdirde serbest bırakılmalıdır. Kişilerin suçu olmadığı halde ve olaya karıştığından herhangi kanıt yetersizliği olursa 24 saat yani 1 gün boyunca gözaltına alma hakkı tanınmıştır.

İşlenen suç doğrultusunda savcılıktan verilecek imzalı belge sayesinde bu süreç 3 güne kadar çıkabilir. Ağır ceza mahkemelerinin bakacağı konum ise gözaltı süresi 2 güne kadar çıkabilmektedir. Hakim ve savcı karşısında çıkarılması için 12 saat içersinde tamamlanması gerekmektedir. Gözaltı süresinde değişkenlik hakim ve savcılar tarafından verilecek kararlar doğrultusunda yükseltebilir.

İtiraz etme hakkı avukatlar tarafından hakimler üzerinden yapılabilir. Delil yetersizliği ve kanıt olmadığı takdirde süreleri uzatma gibi kanunen hakları bulunmamaktadır. Delil yetersizliğinden serbest bırakılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir