Hatasız Kul Olmaz Atasözü ile İlgili Kompozisyon

İnsan var olduğu ilk günden beri ister istemez hatalar yapar. Aldığı kararların sonucunun ne olacağını düşünmeden hareket eder. Hata yapmak insanın fıtratında vardır. Kusursuz kimse olmaz doğru bildiği yanlış olur yanılabilir.

Sürekli yapılan hatalar kabul edilmez. Hatalarından ders çıkartmalı aynı hatalara tekrar düşmemeli. Hata bilmeden yanlışlıkla yapılır. Kişinin cahilliğine verilerek geçilir. Ancak hataları kasıtlı olarak yapan kişiler hatadan değil bilinçli olarak o yola sapmıştır. Yapılan hatalar boyutuna göre telafi edilebilir. Ufak olanlar görmezlikten dahi gelinebilir. Hatasız kul olmayacağını bilmek gerekir. Herkes ister istemez bir gün hata yapar bu hataları kabullenmek gerekir. Tanıdığı herkes için hata payı ayırması gerekir. Yapacakları hatalar yüzünden geçmişi bir kalemde silmemek bilgeliktir. Hatalar insanı tecrübe sahibi yapar. Atalarımız geçmişte yaşadıklarından tecrübe sahibi olarak insanlara nasihat derecesinde atasözleri bırakmışlardır.

Hata yapmaktan korkmamalıyız. Her insan hata yapabileceği gibi hatalarından ders çıkartıp tekrarlamamalı. İnsan olduğumuzu unutmadan hareket etmeliyiz. Çevremizdeki insanlarda hata yapabilir bu eksiklik değildir. İnsan beşerdir şaşar da hata da yapar. Hatasız kul olmayacağını böylece öğrenmiş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.