Hacca Giderken Yapılması Gereken Hazırlıklar

Hac Müslümanların son vazifelerinden biri olarak görülmektedir. Mekke’ye kutsal topraklara gidip kabe’yi ziyaret ederek dinen emredilenleri yapıp hacı olarak geri dönmektir. Dünya hayatının geçici olduğunu ahiret hayatının geleceğimiz olduğu göstergesidir. Hacca giderken yanımızda almamız gereken malzemeler ve hazırlığımız konusunda aydınlatıcı bir metin vereceğim.

1- Bavulumuz başkası ile karışmaması için kendimizinkine işaret koymalıyız. Kurdele bağlamak, bant yapıştırmak bavulunuzun kaybolmasının önüne geçer. Kalacağınız otelin numarasını alarak iletişime geçeceğiniz insanları tanıyabilirsiniz.

2- Para keseniz mutlaka yanınızda olsun. Çantanızda olması kurcalanmasına ve kaybolmasına neden olabilir. Mağdur olmamanız adına mutlaka kese taşıyın.

3- Gece vakti serin olacağından yanınızda hırkanız bulunsun.

4- İnce ve küçük namazlık ile gidilmelidir.

5- Telefonunuz uluslararası aramaya açık olmalıdır. Mekke’ye gittiğinizde arama yapabilmek için operatör tarafından izin verilmesi gerekmektedir.

6- Günlük kullandığınız ilaç vb. sağlık açısından önem taşıyan eşyalarınızı yanınıza alın.

7- Kalacağınız gün kadar başörtüsü yanınızda bulundurun, naylon olmasın ve pamuklu olmasına dikkat edin.

8- Yanınıza bol miktarda iç çamaşırı ve çorap alın. Gün içinde ihtiyacınız olan elbiselerden fazlasıyla gerek duyacaksınız.

9- Bol miktarda kilitli iğne taşıyın.

10- Yanınızda pamuk bone getirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir