Kesici ve Delici Aletler Neden Sivri Uçlu Yapılır

Günlük hayatımızın bir çok alanında faydalandığımız kesici ve delici aletlerin uç kısımlarının sıklıkla sivri olduğunu görürüz. Örneği bıçak, çatal, çivi bunların hepsi kesicidir. Uçları sivri olan aletler bir yere batırıldığı zaman uç kısmının sivriliği ile daha kolay ileri gider. Bu sayede ileri giden kısmı beraberinde baskı yapıldığında geri kalan kısımlarının da ilerlemesini sağlar.

Örneğin bir kütük düşünün bir yere çakacaksınız vurursunuz ama altındaki toprağa baskı yapmasından gitmez. Kazık olduğunu düşününce en başta uç kısmı toprağa girer ve baskı sonucunda devamına girer. Bu sayede kazık ilerlemek için kendisine yol açarak toprağı yanlara itmektedir. Üst noktaya basınç olmayacağından ilerlemesi çok daha kolay olur.

İğne de aynı şekilde uç kısmı düz olsaydı eğer batırdığımız zaman batmazdı. Uç kısmının sivri olması batırdığımızda geçmesini sağlayarak kullanım için uygun hale gelir. Çivileri tahtaya çakmanın da bir farkı yok baskı sonucunda uç kısmı ilerleyerek uyguladığı basınç sayesinde belli bir noktaya ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir