Güneşin Özellikleri Nelerdir

Yeryüzünün yaşanılabilir halde olması için güneş ışınlarından yararlanılır. Güneşin yüzölçümü dünyamıza göre kat kat daha büyüktür. Canlılar yaşamlarını sürdürebilmesi için güneşten yararlanarak yaşamlarını sürdürürler. Doğadaki bitkiler, canlılar her türlü canlı güneşe ihtiyaç duyar.

Güneş yapısı bakımından yıldız sınıfına girer. Dünyamıza en yakın yıldız olduğu gibi dünya güneşin yörüngesinde yer alır. Güneşin etrafında tam bir dönüşünü 1 yılda tamamlamaktadır. Güneş evren içinde bulunan büyük bir yıldız olmaktadır. Sıcaklığı binlerce dereceyi bulurken dünyamıza uzak olmasından dolayı ısısını çok fazla hissetmeyiz.

Güneşin dış kısmı:

Işıkküre
Renkküre
Taç

Güneşi oluşturan maddeler dünyayı oluşturan maddelere benzerlik gösterir. Dünya milyarlarca yıl geçmesiyle soğuyarak taş küre halini almıştır. Yine iç kısmında bulunan çekirdek eskisi kadar sıcaktır. Güneşten kopan bir parça misali görülmüştür. Yörüngesinde sabitlenerek uzun yıllar boyunca çevresinde varlığını sürdürmüştür.

Güneşin özellikleri

Sıcaklık oranı oldukça fazladır, insanoğlu tarafından ölçülememiştir. Tahmini olarak 5800 derece sıcaklıkta olduğudur. Merkezindeki sıcaklık 20.000.000 derece olduğu düşünülmektedir. Sıcaklık yüzeye doğru azalmaktadır. Bilinmeli ki uzay her zaman soğuktur ve güneş her geçen gün enerjisini harcamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.