Peygamber Efendimizin Çocuklara Karşı Davranışları Nasıldı

Peygamber Efendimizin çocuklara olan davranışları örnek davranışlardan biridir. Sünnet olarak kabul edilen davranış İslam dünyasının çocuk sevgisini geliştirmiştir. Yaşadığı dönemlerde çocuklar diri diri toprağa gömüldüğü zamanlar olmuştur. Efendimizin sözlerinden biri “onlar cennet kokusudur” demek olmuştur. Çocuklara önem vererek sevgiyle karşılamıştır. Savaşlara katılıp şehit düşenlerin çocuklarını kendi çocukları gibi bakmıştır. Evlat görerek yardımlarını hiçbir zaman esirgememiştir. Efendimizin bir diğer sözü “Çocuklarınıza iyi davranın ve onları iyilikle terbiye edin” olmuştur.

Hz. Muhammed (s.a.v) kendi çocuklarına da aynı şekilde yakın davranırdı. İki erkek evladı ölmesiyle kızlarıyla birlikte yaşamıştır. Kızlarından birini kendisi hayattayken kaybetmiştir. Diğer iki kız sonra hakka doğru yüürmüştür.

Torunlarıyla oldukça zaman geçirmiştir. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin ile oyun oynar, çocuklarla beraber çocuk gibi eğlenerek zaman geçirirdi. Namaz kıldığı zamanlar dahi çocuklar sırtına biner ve inerlermiş. Herkesin çocuklarını mescide getirerek onlara dini yakından öğretmelerini istemiştir.

Çocukların gördüklerini taklit ederek alışkanlık haline getirmelerinden dolayı çevresindekilere karşı onlara iyi örnek olmalarını istemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir