Gelenbevi İsmail Efendi Hayatı ve Matematiğe Kazandırdıkları

Manisa Gelenbe kasabasında 1730 yıllarında yaşamıştır. Matematik alanında yaptığı çalışmalarla matematiğe önemli katkılarda bulunmuştur. Üniversite eğitimi için İstanbul’a gitmiştir. 33 yaşında müderrislik sınavını kazanarak en genç öğretmenlerden olmuştur. Hayatını matematik ve logaritma alanında çalışmalara adamıştır.

Askeri okullarda eğitim veren Müderrishaneyi Bahri Hümayun’a matematik hocası olarak atandı. Başarlı çalışmalarda bulunarak matematiğe katkıda bulunmuştur.

3. Selim döneminde silahların hedefleri vurmadığına dair kendisine danışılmıştır. Gelenbevi görevlendirildi ve silahlarda olan sapmaların düzeltilmesi istemiştir. Gerekli hatalar tespit edilerek düzenlemeler yapıldı. Padişahın takdirini kazanmış kişidir.

Türkiye’de logaritma alanında ilk çalışma yapan matematikçidir. Yaşadığı dönemlerde Osmanlı’da matematikten insanların fazla anlamadığından dolayı kendisine danışılmıştır. Matematik sorusu Gelenbevi’ye verilerek çözülmesi istenir, kısa zamanda çözülerek Fransız matematikçiye ayrıntılı olarak cevap ve logaritmayı anlatan kitabı veriştir. Fransız matematikçi tarafından o dönemin en iyi matematikçisi olarak görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir