Görgü Kurallarına Uymanın Yararları

Toplumsal bir düzenin içinde görgü kurallarına uyulması insanların birbirlerine olan saygılarını gösterir. Başkalarının haklarına olan saygı, her insanın toplumda özgür şekilde yaşamasına olanak sağlamaktadır. Günümüzde toplumun parçası olarak içlerine karıştığımızda hayatımız farklılık kazanmaktadır. Kendimizde olduğu gibi başkalarına dahi saygı, sevgi çerçevesi içinde uyum sağlayarak yaşamlarımızı sürdürmeye devam etmemiz gerekmektedir.

Toplumsal kurallar insanların birbirleri ile anlaşması için gereklidir. Birlikte sağlıklı bir şekilde yaşamalarına olanak sağlayan toplumsal kurallardır. Bencil, kaba, kötü üsluba sahip olmak yerine duyarlı ve nazik olarak barış içinde yaşanabilir.

Her toplumda kurallar farklılık gösterebilir. Doğu ve batı olmak üzere insanların kültürlerinden gelen alışkanlıklar doğrultusunda görgü kuralları değişmektedir. Görgü kuralları bize unuttuğumuz insanlığı öğreterek, birlik beraberlik içerisinde yaşamamız gerektiğini göstermektedir. Toplumun birbirine duyacağı saygı ve sevgi sayesinde yardımlaşma ve dayanışmanın gelişmesi sağlanır, insanların arasındaki iletişimin kuvvetlenmesi güçlü bağların kurulmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir