Geceleri Güneşi Neden Göremeyiz

Geceleri gökyüzüne baktığımızda güneşin o parlaklığını göremeyiz. Geceleri güneşi göremememiz en çok merak edilen konulardan biridir. Güneşin varlığını biliyoruz fakat geceleri nasıl oluyor da göremiyoruz insanlar merak etmiyor da değil. Güneş gündüzleri dünyamızı aydınlatırken geceleri görmüyor olmamışız tek bir nedeni olabilir.

Güneşi geceleri görmemizin nedeni ise dünyamızın kendi etrafında dönüyor olmasıdır. Dünyamız kendi etrafında tam bir dönüşünü 24 saatte tamamlar. Dünyanın bir yüzü güneşe dönükken diğer yüzü karanlıkta kalır. Geceleri ise karanlıkta kaldığımızdan dolayı güneşi göremeyiz.

Güneş dünyamızı ısıtan ve ışık yayan enerji kaynağımızdır. Güneş kendi etrafında döner, gezegenler güneşin etrafında döner, gezegenlerin birkaçı kendi etrafında döner. Dünyamız güneş sisteminde yer alan 3. sıradaki gezegendir. Kendi etrafında dönen bir dünya olduğundan tam bir dönüşünü tamamladıktan sonra eski haline gelir. Güneşe dönük olan yüzü tekrar güneşe doğru döner. Böylelikle gündüzleri güneşi görebilir, geceleri ise göremeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.