Hoşgörü Bir Arada Yaşamak İçin Neden Gereklidir

Hoşgörülü bir toplum içinde yaşarken insanlar birbirini kırmamaya özen gösterir. İstenmeyen olaylar yaşandığında insanlar birbirine nasihat eder, tekrarlamamasını ister. İyiyi, güzeli ve müsamaha gösterir. Toplumsal adaletin temelleri atılır. İnsanlar birbiriyle yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olurlar. Hoşgörünün olduğu toplumlar medeniyet doğduğu toplumlardır. Güzellikleri bakımından birbirine destek olurlar.

Hoşgörü adaleti, iyiliği, samimiyeti, güzelliği, merhameti, insafı, vicdanı, en derin duyguları barındırır. Bir arada yaşarken birbirimizi anlamak için hoşgörülü olmalıyız. Hoşgörülü insanlar yaşanan olumsuzlukları hoş karşılayarak toplumsal barışın temelini oluşturur. İnsanlar birbirini tanır, anlayış gösterir, yardımcı olur. Hoşgörü sahibi insanlar toplumda kilit noktalara sahiplerdir. Gösterdikleri anlayış insanları mutlu mesut etmektedir. Kültürel değerlerin korunması için ihtiyaç duyulan insanlardır.

Hoşgörülü insanlar kendilerini toplum içerisinde belli ederler. Gösterdikleri anlayış, örnek davranışlar, sorunlardan uzak insanları sakinleştiren halleri vardır. Olayları kavga gürültü ile değil sulh yolu ile çözerler. Sık görebileceğimiz insan türleridir. Hayatımızın her alanında varlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir