Ektiğini Biçmek Deyiminin Anlamı

Deyimler gerçek anlamları dışında kullanılır. Ektiğini biçmek deyimi mecaz anlamda kullanılmıştır. Bir insan iyi veya kötü bir şey yaptığı takdirde ileri de karşılaşacağı yaptığı şeyle aynı olacaktır. Bugün birine kötülük yapılması durumunda yarın aynı kötülükle karşı karşıya kalacağız. İyilik yapıldığı takdirde iyilik unutulmayacağından daha sonra bize iyilik olarak geri dönecektir. İyi olaylar iyi şeylere gebedir.

Ektiğini biçmek toplum içinde kabul gören deyimdir. Bugün kötülük yapan birinin bir gün kötülüklerle karşı karşıya kalacağını düşündürür. Düşmez kalkmaz bir Allah vardır sözünden yola çıkarak herkesin iyi ve kötü günü olabilir.

Örneğin “Ahmet bir gün ihtiyacından dolayı Mehmet’ten borç para ister. Mehmet yardımcı olmak adına cebinde bulunan 100 liranın 50 lirasını Ahmet’e verir. İhtiyacı olduğunu düşünmüş yardım etmiştir. Bir gün Mehmet zora düştüğünde Ahmet’ten daha önceden verdiği 50 lirayı ister. Ahmet parasının olmadığını söyler ancak parası vardır. Yalan konuşan Ahmet, Mehmet’i zor durumda bırakır. Mehmet’e karşı kötülük yapmıştır. Gün gelir devran döner Ahmet’in paraya ihtiyacı olur ama bu sefer kimse Ahmet’e borç dahi vermek istemez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir