Cumhuriyeti Biz Kurduk Yaşatacak Olan Sizlersiniz

Mustafa Kemal Atatürk “Cumhuriyeti Biz Kurduk Yaşatacak Olan Sizlersiniz” sözüyle Türk gencine hitap etmiştir. Cumhuriyeti kuranların kendileri olduğunu dile getirerek yaşatacak olanların ise gençler olduğunu dile getirmiştir. “Bizden sonra gelecek olan nesiller Cumhuriyeti koruyacak ve geliştirecektir” denmek istenir.

Atatürk’ün yaşamı boyunca söylediği birçok söz Cumhuriyetimizin geleceğine dair Türk milletine olan güvencesinin kanıtıdır. Cumhuriyeti gelecek nesillere emanet ederek sahip çıkmasını istemiştir. Tarihimizin unutulmaması en büyük temellisi olmuştur. Tarihte yaşananlardan Türk milletinin ders çıkartarak geleceğe sağlam adımlar atmasını istemiştir. Atalarımızın verdiği mücadelenin unutulmaması, ülkeye ihanet eden insanların her zaman olacağını fark etmemizi istedi.

Biz kurduk derken orada kendisinden ve atalarımızdan bahsediyor. Cephelerde mücadele eden, vatan uğruna canını veren yüz binlerden bahsetmektedir. Yaşatacak olan gelecek nesillerdir. Ülkelerine sahip çıkan vatansever bir millet olduğu sürece Cumhuriyet yaşayacak ve yaşatılmaya devam edilecektir. Atatürk’ün ilke ve inkılapları doğrultusunda hareket etmemiz gerekmektedir. Cumhuriyete sahip çıkmalı öyle adımlar atmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir