Evrenin Yaratılışı Bir Kaderdir Cümlesi Ne Anlama Gelir

Kader, bir olayın daha önceden yazılmış ve bilinmiş olmasıdır. Evren, Allah’ın kudreti ve bilgisi dahilinde yaratılmıştır. Kader insanlar için aynı zamanda ölçü demektir, evrende belli bir ölçü de düzen de yaratılmıştır. Evrende düzen olmasaydı eğer hayatımız bambaşka olurdu. Evrenin sahip olduğu düzen Allah’ın yaratıcı özelliğindendir.

Allah yaratıcıdır. Her şeyi yaratan ve bilendir. Allah olacak şeyleri çok daha önceden bilir. Evreni belli bir düzende yaratarak hareket etmesini sağlamıştır. Biz insanoğlunun aklı bir yere kadar çalışır. Allah’ın sahip olduğu güce ne aklımız erer ne bilebiliriz. Evrende milyarlarca galaksi yaratmış, her galaksinin içinde milyarlarca yıldız ve gezegenler yaratmıştır. Her şey Allah’ın bilgisi ve takdiri dahilinde gerçekleşir. Evrendeki düzen de Allah’ın isteği doğrultusunda olmuştur. Binlerce yıldır yaşayabiliyorsak Allah istediği içindir.

Evrenin yaratılışı kaderde vardır. Allah kaderi bildiğinden evreni yaratmıştır. Evrende içinde dünyamızda insanlara hayat vermiştir. İlk insanı yaratarak evrenin gelişmesini sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.